Jak wybrać laptop do gier? – Sprawdź nasze porady!

alienware

Wiele osób twierdzi, że laptopy nie nadają się do grania w gry. To prawda, tak było, ale 10 lat temu. W tej chwili technologia poszła tak mocno do przodu, że można kupić laptopa do gier w naprawdę niezłej cenie i grać w coraz lepsze gierki. Oczywiście, zależy jeszcze w które gry chcemy grać, niektóre mają naprawdę wysokie wymagania i nie każdy laptop taką grę „udźwignie”, a im lepszy laptop tym niestety cena jest wyższa. Dlatego chcemy pokazać Ci czym się kierować i jak wybierać mądrze by nie przepłacić.

 

Co musi mieć laptop do gier?

 

Karta graficzna

Nietrudno się domyślić, że najważniejszym podzespołem w laptopie do gier jest karta graficzna. To ona odpowiada za wydajność i jakość obrazu. Karty graficzne są produkowane głównie przez 2 firmy AMD (Radeon) i Nvidia (GeForce). Niektórzy ludzie przedstawiają różne teorie na temat wyższości jednych nad drugimi, ale nie powinno się ich porównywać, bo każda firma ma swoją technologię i tyle.

geforceW przypadku kart graficznych GeForce do laptopów do gier, możemy wyróżnić serię GT i GTX.
Seria GT to dedykowane karty graficzne do zastosowań rozrywkowych i graficznych. Dlatego z tymi kartami nie pogramy w każdą grę. Jest to dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy średniej wydajności i nie oczekujemy fajerwerków w lepszych grach.
Natomiast jeśli chcemy grać w najnowsze gierki powinniśmy zainwestować w mocniejsze karty, czyli serię GTX. Karty GeForce GTX są dedykowane typowo dla graczy i chcąc grać w ulubione gierki nie patrząc na wymagania musimy rozważyć wybór właśnie kart z tej serii.

Jak patrzeć na kartę graficzną?

Przykład: Nvidia GeForce GTX 980M
GTX – oznacza oczywiście nazwę serii
Liczba 9 oznacza generację, 9 to obecnie najnowsza generacja
Liczba 80 oznacza numer modelu, im wyższy tym lepsza karta
Litera M oznacza, że to karta mobilna, czyli przystosowana do laptopa

radeon

 

W przypadku kart graficznych Radeon do laptopów do gier możemy wyróżnić 3 serie: Radeon R5, R7 i R9. Wszystkie karty są kartami dedykowanymi. Odpowiednio, im wyższa numeracja tym mocniejsza karta.
Radeony R5 to średnio wydajne karty graficzne, które pozwolą na granie w większość gier, ale na niskich detalach, przy tej karcie musimy zapomnieć też o najnowszych tytułach, typu Wiedźmin 3 lub GTA 5.

Radeon R7 jest już wyższą serią kart, która pozwala grać w dużo lepsze gry, na coraz lepszych detalach i w wyższych rozdzielczościach.
Radeon R9 to karty o najwyższej mocy, są najlepsze do gier z oferty AMD. Gry o dużych wymaganiach, i te najnowsze nie będą stanowić z tą kartą problemu. Jeśli w specyfikacji laptopa zobaczymy ten układ graficzny to od razu wiemy, że laptop jest do gier.

 

procesorProcesor

W laptopie do gier ważny jest również procesor. To on przetwarza wszystkie dane w komputerze, i odpowiada za szybkość naszej pracy. Warto sprawdzić sobie dany model w benchmarkach, jak wypada na tle innych procesorów i czy nie będzie za słaby dla karty graficznej. Jak wybrać odpowiedni procesor – zapraszam do oddzielnego artykułu. (Kliknij tutaj!)

 

 

 

 

 

ramPamięć RAM
-Kolejnym ważnym podzespołem jest pamięć Ram. Gdy robimy na laptopie kilka rzeczy i laptop się zacina, może to oznaczać zbyt małą ilość pamięci Ram. To ona odpowiada za liczbę procesów wykonywanych przez komputer w danym momencie. Obecnym standardem jest pamięć Ram DDR3 o prędkości 1600 MHz. Istnieje już pamięć DDR4 2133Mhz, ale jest dostępna na razie w niewielu modelach laptopów, a co ważne w starszych modelach nie można jej wymienić, ponieważ ma inne mocowanie. Jeśli chodzi o ilość, to w laptopie do gier powinniśmy koniecznie wybrać 8 GB. Ta ilość staje się już standardem, a 4 GB używana jest przez osoby, które grają w gierki na internecie, nie wymagające zbyt wiele od laptopa. Oczywiście, (w zależności od modelu) laptop może mieć nawet 12GB, albo 16 GB pamięci Ram, ale nawet jeśli ktoś gra w bardziej wymagające gierki, wystarczy mu 8GB lub jeśli to konieczne to 12 GB. 16 GB to tak duża ilość, że jest praktycznie nie do wykorzystania.

 

 

Co jeszcze jest ważne w Gamingowym laptopie?

 

dysk SSDDysk twardy
-Nowe gry zajmują co raz więcej przestrzeni, więc potrzebny będzie duży dysk, by wszystkie dane pomieścić. Wiadomo im szybszy dysk tym lepiej, im więcej miejsca, tym więcej danych pomieścimy. Jak wybierać dysk twardy? (Kliknij tutaj!)

 

 

 

 

 

 

Ekran
Co jak co, ale ekran chociaż, nie wpływa na wydajność, jest bardzo ważną częścią laptopa. Niektórzy nie zwracają na niego uwagi, laptop ma działać i po prostu wyświetlać obraz. W zwykłych laptopach na pewno, ale chodzi nam o Laptopy do gier, a dla osoby lubiącej grać, dobry ekran to podstawa. W końcu spędzając wiele godzin przy laptopie, miło by było gdyby ekran dawał obraz w wysokiej jakości i nie irytował po chwili grania.

 

ipsNa odpowiedni ekran składa się parę parametrów:
przekątna
Ekrany laptopów mają różne wielkości, jak 13.x, 15.x, 17.x cali, ale laptop do gier powinien mieć w najlepszej opcji ekran o przekątnej 17.x cali. Niestety, w gamingowych konfiguracjach istnieje niewiele laptopów o tej przekątnej, dlatego najczęściej trzeba wybrać ekran 15.x calowy, co jednak nie jest wielką przeszkodą, bo większość laptopów ma właśnie ten rozmiar.

typ matrycy
Matryce występują w dwóch wariantach, albo są matowe, albo błyszczące. Oba typy mają swoje zalety i wady. Błyszcząca matryca wyświetla żywsze kolory, ale odbija mocniej światło. Z kolei matowa matryca, ma mniejsze kontrasty, i kolory nie są tak żywe, ale można używać laptopa nawet przy pełnym świetle. Wybór zależy od preferencji gracza.

rozdzielczość matrycy
Najwięcej laptopów ma rozdzielczość 1366×768 (HD Ready), ale w laptopie dla gracza koniecznie szukajmy ekranu z matrycą Full HD, czyli 1920×1080, jest to odpowiednia rozdzielczość do laptopa, zapewni obraz w wysokiej jakości, poprzez większą ilość pikseli. Wyższa rozdzielczość niż Full HD nie będzie potrzebna, gdyż używanie takiego laptopa nie będzie najzwyczajniej w świecie wygodne, im wyższa rozdzielczość, tym mniejsze ikony na ekranie.

technologia
Większość ekranów, które spotkamy na rynku to zwykłe LED-owe ekrany. Natomiast w zależności ile mamy pieniędzy na zakup laptopa do gier, powinniśmy rozważyć kupno laptopa z ekranem w technologii IPS. Zapewnia ona obecnie najwyższą jakość obrazu oraz bardzo szerokie kąty widzenia w pionie i poziomie. Obraz będzie widoczny nawet przy kącie 170 stopni. Dzięki technologii IPS matryce mają równomierne podświetlenie, a kolory są lepiej odwzorowane.

 

 

Podsumowanie
Teraz wiesz co jest ważne i czym się kierować. Dlatego pamiętaj, w pierwszej kolejności trzeba ustalić w jakie gry chcemy grać oraz ile mamy pieniędzy do wydania. Gdy to zrobimy możemy zacząć szukać odpowiedniego laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *