Jak wybrać procesor do laptopa? – Najlepsze porady.

procesor

Procesor to jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze. Od jego pracy zależy jak szybko i wydajnie będzie pracował nasz komputer. Dlatego tak ważne jest by wybrać ten odpowiedni. Kupując laptopa musimy zwrócić uwagę na parametry, które powiedzą nam z jakim procesorem mamy do czynienia. W dalszej części poznacie rodzaje procesorów i dowiecie się jak wybrać odpowiedni procesor.

Produkcją procesorów na cały świat zajmują się wyłącznie dwie firmy, Intel i AMD. Nie da się stwierdzić, która jest lepsza, bo obie są gigantami w branży komputerowej.

Każda seria procesorów różni się od siebie mocą, a na moc wpływa ilość rdzeni, ilość wątków, częstotliwość taktowania i pamięć podręczna, dlatego procesory oferują szeroką skalę wydajności. W zależności do czego będziemy używać swojego laptopa, musimy wybrać dobrze, ponieważ używając komputera głównie do przeglądania internetu nie potrzebujemy najmocniejszego procesora, gdyż wiąże się to z większym wydatkiem.
 
 
 
W ofercie Intela znajdziemy procesory takie jak:

 • Intel Celeron – ekonomiczny i o niskiej wydajności
 • Intel Pentium – ekonomiczny i o wydajności do podstawowych zastosowań
 • Intel Core i3 – przystępna cena i dobra wydajność
 • Intel Core i5 – średnia cena (zależy od modelu) i bardzo dobra wydajność
 • Intel Core i7 – najwyższa seria procesorów i wysoka wydajność

 
W ofercie AMD są natomiast:

 • AMD E1 – najsłabszy model, bardzo niska wydajność
 • AMD E2 – tani, lepszy od poprzednika, ale o niskiej wydajności
 • AMD A4 – ekonomiczny, podstawowa wydajność
 • AMD A6 – popularny model, tani i wystarczający do podstawowych zastosowań
 • AMD A8 – średnia półka, średnia cena
 • AMD A10 – najwyższy model z tej serii, dobra wydajność, jeszcze w przystępnej cenie
 • AMD FX – najlepsza seria od AMD, wysoka wydajność

 
 

procesorCzym są rdzenie i wątki?

Rdzeń to fizyczna część procesora odpowiedzialna za operacje obliczeniowe. Natomiast wątek to tzw. procesor logiczny, działający podobnie jak rdzeń, ponieważ 1 rdzeń czasami korzysta z 2 wątków do swoich obliczeń. Jest to ważny parametr przy wybieraniu procesora. Zazwyczaj mamy podaną ilość rdzeni i ilość wątków w opisie technicznym. Konfiguracje są różne:
2 rdzenie i 2 wątki
2 rdzenie i 4 wątki
4 rdzenie i 4 wątki
4 rdzenie i 8 wątków

Co to oznacza?
Ilość rdzeni nie określa ilości wątków. Oczywiście im więcej rdzeni i wątków, tym większą moc ma nasz procesor. Każdy rdzeń i wątek odpowiada za obliczenia, więc im więcej tym szybciej komputer przetwarza dane.

Jeśli używasz laptopa tylko do podstawowych zastosowań, wystarczy procesor z 2 rdzeniami. Jeśli lubisz grać w gry, lub pracujesz w różnego typu programach np. graficznych, to lepiej wybrać procesor z 4 rdzeniami. Jeśli potrzebujesz swojego laptopa do wymagających gier lub jesteś profesjonalistą i używasz zaawansowanych programów to najlepiej wybrać procesor np. z 4 rdzeniami i 8 wątkami.
 
 

Częstotliwość taktowania

Taktowanie to po prostu ilość operacji wykonywanych w jednej sekundzie przez procesor. Im wyższe taktowanie tym lepsza wydajność laptopa. Taktowanie jest podawane w mega Herzach (MHz) lub giga Herzach (GHz).
 
 

Pamięć podręczna (Cache)

Tak zwane Cache to wbudowana w procesor pamięć. Im jest jej więcej tym procesor może działać szybciej, bo własna pamięć zmniejsza czas dostępu do danych. Chcąc stwierdzić, który procesor jest lepszy biorąc pod uwagę ten parametr, wybierajmy procesor z większą ilością Cache. Jednakże od pamięci podręcznej nie zależy aż tak wiele jak od taktowania i ilości rdzeni, ponieważ nie wpływa ona tak znacząco na wydajność laptopa.
 
 

Oznaczenia

Należy zwracać również uwagę na oznaczenia procesorów. Obecnie, najczęściej spotkać można literkę „U” na końcu modelu np. Intel Core i5-5200U, co oznacza procesor Ultra mobilny. Innym oznaczeniem spotykanym obecnie jest literka „M” np. Intel Core i5-4200M, ona oznacza procesor Mobilny, kolejnym oznaczeniem jest „HQ” i „MQ”. Litera H w tym zapisie oznacza, że procesor jest wmontowany w płytę główną, a M, że nie jest i posiada podstawkę. Litera Q oznacza procesor z 4 rdzeniami.
 
 

procesorPodsumowanie

Kupując laptopa musimy patrzeć jaki procesor dany laptop posiada. Wiadomo, że im wyższa seria procesora tym lepsze parametry techniczne. Podobnie gdy widzimy, że procesor jest Mobilny, czyli ma literę M na końcu, od razu wiemy, że jest sporo wydajniejszy od procesorów Ultra mobilnych. Głównie należy spoglądać na częstotliwość taktowania i ilość rdzeni oraz wątków. Jednak nie powinno porównywać się procesorów z różnych serii lub jednego z Intela a drugiego z AMD, ponieważ poszczególne modele mogą różnić się mocą nawet przy tych samych parametrach. Nie kieruj się również tylko jednym parametrem, np. że procesor jest 4 rdzeniowy, ponieważ może mieć niskie taktowanie, a wtedy inny 2 rdzeniowy może okazać się lepszy.

Zatem, wybierajmy procesor mądrze, pomyślmy ile możemy wydać pieniędzy i do czego nam będzie służył. Gdy to ustalimy można zacząć szukać, wybór jest ogromny, skala wydajności również, więc zawsze znajdziemy coś dla siebie.
 
 

One Response to Jak wybrać procesor do laptopa? – Najlepsze porady.

 1. Pingback: Jak Wybrać Laptop Do Gier? – Sprawdź Nasze Porady! | Ogit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *