Jaki dysk twardy wybrać do laptopa? – Który jest najlepszy, a który najtańszy?

dysk HDDRozpoczynając poszukiwania odpowiedniego dysku twardego do laptopa często kierujemy się swoimi potrzebami. Albo potrzebujemy większej ilości miejsca na zapis danych, albo większej szybkości lub po prostu chcemy wymienić dysk na nowszy, pracujący w nowszej technologii. Z tego artykułu dowiesz się jakie dyski istnieją, jakie wybierać i czym się kierować, by zyskać najlepszą jakość i nie przepłacić za wiele.
 
 

Rodzaje dysków

Wyróżniamy trzy podstawowe grupy dysków:

  • dyski HDD, czyli dyski magnetyczne tzw. talerzowe, które wykonane są z mechanicznych części i zapewniają standardową wydajność, ale są bardzo pojemne.
  • dyski SSD, to dyski typu Flash, charakteryzują się brakiem części mechanicznych, dzięki temu są lekkie i odporniejsze. Oferują bardzo dużą szybkość zapisu i odczytu danych. Są droższe od dysków magnetycznych.
  • dyski SSHD, to dyski hybrydowe, czyli jak wskazuje nazwa, ten dysk łączy w sobie dwie technologie dysków HDD i SSD w jednym. I tak otrzymujemy dysk magnetyczny np. 1000GB + 8GB pamięci typu Flash, dzięki czemu komputer działa szybciej niż na dysku HDD, ale trochę wolniej niż SSD. Jest to rozwiązanie pomiędzy, by mieć i dużo miejsca na zapis danych i nieco szybszy komputer.

 
 

Czym się kierować?

Głównymi kryteriami w wyborze odpowiedniego dysku są szybkość i pojemność. Jeśli zależy nam jedynie na przechowywaniu danych na laptopie to musimy spojrzeć głównie na pojemność. Jeśli zależy nam na jak najszybszej pracy laptopa to kierujemy się szybkością

Szybkość – to najważniejszy parametr, ponieważ jej brak jest najbardziej odczuwalny przy codziennej pracy na laptopie. Wybierając dysk HDD musimy spojrzeć na ilość obrotów na minutę. Obecnie w sprzedaży są dyski z 4200obr/min, 5400obr/min i 7200obr/min. Oczywiście im więcej obrotów tym szybciej pracuje nasz dysk i co za tym idzie komputer. Wybierając dysk SSD, nie mamy parametru obrotów na minutę, ponieważ jest to inna technologia, ale decydując się na dysk SSD, z góry mamy 8-krotnie szybszy komputer.

Pojemność – od niej zależy ile danych zapiszemy na swoim dysku. Każdy wybiera dysk z taką pojemnością jaką potrzebuje lub w zależności ile ma pieniędzy. Jeśli wybierzemy interesującą nas pojemność, to wtedy patrzymy na szybkość by uzyskać największą wydajność.
 
 

dysk SSDPodsumowanie

Dyski HDD (talerzowe) są najtańsze, ponieważ są wykonane w standardowej technologii. Występują w różnych rozmiarach od 128GB do nawet 1024GB. Jeśli potrzebujemy miejsca tylko na system Windows i podstawowe pliki to wystarczy nam taki dysk o pojemności 128GB, jeśli chcemy przechowywać na dysku dodatkowo zdjęcia, muzykę, czy filmy lepiej zainwestować w dysk 500GB. Natomiast jeśli zgrywamy filmy z kamery, czy smartfona w wysokiej rozdzielczości np. Full HD i do tego chcemy mieć na komputerze gry, muzykę i zdjęcia, to najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest największy dysk 1024 GB (1TB).

Jeśli zależy nam bardziej na szybkim odtwarzaniu danych i otwieraniu programów to lepiej zdecydować się na dysk SSD. Jest to dysk typu Flash, dzięki czemu oferuje nawet 8-krotnie szybszą pracę niż dysk HDD. Ogromna różnica, ale niestety kosztuję też trochę więcej. Dyski SSD zazwyczaj występują w mniejszych rozmiarach w laptopach, jak 128 GB, 256GB, czy 512GB, ze względu na swoją cenę.

Niezłym rozwiązaniem są dyski hybrydowe SSHD, ponieważ laptop wyposażony w taki dysk nie kosztuje dużo więcej niż HDD, a działa zauważalnie szybciej. Dyski te zazwyczaj mają 512GB lub 1024GB + 8GB pamięci Flash, zatem również możemy zapisać dużą ilość danych.

Istnieje też rozwiązanie dla bardziej wymagających użytkowników. Jeśli chcemy kupić laptop, który ma w standardzie dysk HDD, a koniecznie potrzebujemy większej szybkości, to można dokupić osobno dysk SSD, zamienić dyski w środku, a dysk HDD używać jako przenośną pamięć, nosząc go w specjalnej, zewnętrznej obudowie. Takim sposobem mamy laptop z najszybszym dyskiem, a gdy potrzebujemy przechować ważne pliki używamy dysku zewnętrznego.

 

One Response to Jaki dysk twardy wybrać do laptopa? – Który jest najlepszy, a który najtańszy?

  1. Pingback: Jak Wybrać Laptop Do Gier? – Sprawdź Nasze Porady! | Ogit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *