Jaki laptop do 1500 zł? Podpowiadamy czym się kierować.


Na rynku laptopów znajdziesz laptopy za 6000 zł, za 3000 zł, ale i tańsze. Nie każdy może sobie pozwolić na drogiego notebooka, dlatego podpowiadamy jak wybrać laptopa do 1500 zł. Z niektórych rzeczy trzeba będzie zrezygnować, co nie oznacza, że laptop będzie słaby!

Ekran i rozdzielczość

W tym segmencie sprawa wygląda dosyć prosto, ponieważ laptopy z matrycą w rozdzielczości Full HD (1920×1080) zazwyczaj kosztują około 2000 zł, toteż musimy zadowolić się rozdzielczością HD (1366×768), co nie jest żadną ujmą, ponieważ cały czas większość laptopów pracuje na takiej rozdzielczości.

Śmiało możemy natomiast wybierać powłokę ekranu. Na rynku przeplatają się dwie najbardziej istotne: błyszcząca i matowa, przy czym każda ma swoje zalety i wady.

Matowa matryca doskonale sprawdza się w biurach (chyba, że pracujesz w domu), ponieważ spędzając wiele godzin przed komputerem nasze oczy narażone są na światło emitowane z ekranu oraz światło odbite, co skutkuje ich zmęczeniem. Matowa matryca ma jedną główną zaletę – nie odbija światła – dlatego nasze oczy zmęczą się dużo wolniej. Minusem jest natomiast mniejszy kontrast kolorów wyświetlanych na ekranie.

Z drugiej strony mamy powłokę błyszczącą, która przy użytkowaniu przy świetle będzie gorzej widoczna, gdyż odbija światło. Natomiast zapewnia ładniejsze odwzorowanie kolorów, lepsze kontrasty i ogólnie lepiej ogląda się na takim ekranie. Dlatego tutaj wybór będzie subiektywny, aczkolwiek wiedz, że znajdziesz w cenie do 1500 zł laptopy z taką i z taką matrycą.

Procesor, pamięć RAM i karta graficzna oraz dysk

Cztery wyżej wymienione, to najważniejsze podzespoły w laptopie. Świadczą one o wydajności naszego notebooka, dlatego jest to sprawa absolutnie kluczowa. Gdy wybieramy laptopa to zazwyczaj patrzymy właśnie na to jaki ma procesor, ile ma pamięci RAM itd. Za 1500 zł musimy zapomnieć o najwydajniejszych procesorach jak Intel Core i7, czy Intel Core i5, ale jednostki Core i3 już możemy dostać. Dostępne są też oczywiście wszystkie procesory z niższych serii jak Intel Pentium i Intel Celeron, bądź AMD A6.

Jeśli chodzi o pamięć RAM, minimalnym standardem jest 4GB, aczkolwiek znajdziemy też laptopy z 8GB. Kluczową kwestią jest tutaj standard pamięci operacyjnej. Obecnie na rynku dostępne są dwa, starszy DDR3 i nowszy DDR4, przy czym ten nowszy jest ostatnio dosyć drogi, ale z kolei zapewnia najlepszą prędkość do 2400MHz. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ pamięć RAM ma kluczowy wpływ na wielozadaniowość w komputerze. Wykonując wiele rzeczy na raz, komputer poradzi sobie lepiej i szybciej mając więcej pamięci RAM i w szybszym standardzie.

W przypadku dysku sprawa jest prosta. Wyróżniamy trzy rodzaje dysków: HDD, SSHD i SSD. Przy założeniu, że do wydania mamy 1500 zł musimy zapomnieć o dysku SSHD i większych dyskach SSD. Czasami możemy dostać laptopa z szybkim SSD, ale np. w rozmiarze tylko 120GB. Natomiast śmiało można szukać laptopów z dyskami HDD do 1000GB, które są obecnie seryjnie montowane przez producentów.

W przypadku kart graficznych musimy zapomnieć o dedykowanych układach graficznych i polegać jedynie na zintegrowanych kartach. Takie zintegrowane układy zapewniają odpowiednią wydajność, by oglądać filmy, pracować w programach bądź grać w najprostsze gry. Trzeba dodać, że producenci zarówno Intel jak i AMD dopracowują i ulepszają układy zintegrowane tak, by coraz więcej można było zdziałać.

Polecamy kilka modeli laptopów do 1500 zł

Laptop Lenovo N3060 4GB 500GB HD400 + Windows 10

Laptop HP N3060 4GB 500GB HD400 + Windows 10

Laptop Asus Pentium 4×2.50GHz 4GB 500GB HD505 + Windows 10

Laptop Lenovo A6-7310 4×2.40GHz 8GB 500GB Radeon R4 + Windows 10

Laptop HP N3060 4GB SSD128GB HD400 + Windows 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *