Jaki laptop do pracy?

W obecnych czasach przedsiębiorcy co raz częściej sięgają po laptopy biznesowe do swojej firmy. Trend ten nie powinien dziwić, ponieważ laptopy stają się coraz lepsze, mają zaawansowane technologie, a w dodatku zapewniają doskonałą mobilność. Jednak należy pamiętać, by laptop biznesowy służył dobrze i długo trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów.
Podpowiemy Ci jaki laptop wybrać do pracy?

Jakie podzespoły musi mieć laptop do pracy?

Jaki procesor?
Procesor to serce każdego urządzenia. To on wykonuje wszelkie procesy, więc to od niego zależy jak szybko je wykona. Szukając odpowiedniego procesora musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby lub rodzaj wykonywanej pracy. W większości używanie laptopa w firmie to wielogodzinne korzystanie z internetu, komunikatorów i programów biurowych, więc nie szukajmy procesorów z najwyższej półki – one są przeznaczone dla Gamingu. Śmiało możemy wybierać procesory od Intel Pentium, przez Core i3 i Core i5. Dostaniemy w tym zakresie odpowiednio wysoką wydajność za przyzwoitą cenę. Zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli spożytkować na inne przydatne rzeczy.

Jaki dysk?
Dysk to ważna część laptopa do pracy. Na dysku przechowujemy swoje dane, często bardzo ważne. Ale przy wyborze dysku nie kierujmy się tylko jego pojemnością. Oczywiście dobrze kiedy dysk ma sporo miejsca, ale od dysku zależy również szybkość uruchamiania się laptopa oraz zapisywanie i odczytywanie plików, więc najlepszym dyskiem jaki można wybrać jest dysk SSD. Gwarantuję nawet 8-krotnie większą prędkość odczytu i zapisu danych niż standardowe dyski HDD. Dodatkowo laptop uruchomi się w kilka kilkanaście sekund.

Ile pamięci RAM?
Absolutne minimum w laptopie biznesowym to 4GB pamięci RAM. Jednak praca na laptopie wiąże się często z korzystaniem z kilku aplikacji na raz, co spowalnia laptopa, dlatego zalecamy wybór 8GB. Oczywiście można wybrać 12 lub nawet 16 GB co zapewni jeszcze większe możliwości, ale już 8 GB pozwala cieszyć się płynną pracą. Należy również pamiętać o typie pamięci – obecnym standardem jest DDR4.

Jaka karta graficzna?
W laptopie do pracy karta graficzna ma drugorzędne znaczenie, ponieważ procesory w laptopach mają wbudowane zintegrowane układy grafiki, które wystarczą do wykonywania prostych zadań wizualnych lub odtwarzania filmów, czy prezentacji.

Inaczej sprawa wygląda jeśli wykonujesz zawód grafika lub jakiś związany z tworzeniem grafiki. Wtedy należy kupić laptop z dedykowaną kartą graficzną. Jak wybierać kartę graficzną opisywałem Tutaj.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w laptopie do pracy?

Przede wszystkim na ekran.
Musi mieć co najmniej 15.6 cala długości przekątnej oraz matrycę w rozdzielczości Full HD (1920×1080). Taka rozdzielczość gwarantuje bardzo dobrej jakości obraz i jest jedyną właściwą w laptopach do pracy. Należy zwrócić również uwagę na technologię, w której matryca została wykonana. Obecnie mamy kilka dostępnych jak: TFT, TN i IPS. Laptop biznesowy często będzie użytkowany w różnych miejscach, dlatego bez względu na warunki ekran musi dobrze odwzorowywać obraz, by był zawsze widoczny, z tego powodu zalecamy matrycę w technologii IPS. Najwyższa jakość i szerokie kąty widzenia. Warto również zdecydować się na matową powłokę, ponieważ zapobiega ona odbijaniu się światła od ekranu, dzięki czemu praca w miejscach o zmiennym oświetleniu będzie bardziej komfortowa.

Pamiętaj o złączach.

Złącza to równie istotna kwestia. W pracy często podłącza się monitor do laptopa, więc koniecznie zwróć uwagę na wejścia obrazu, czy laptop ma VGA/D-Sub, HDMI lub Display Port. W przypadku laptopów biznesowych koniecznie wybieraj te z HDMI lub Display Port, ponieważ przesyłają one obraz wraz z dźwiękiem, co będzie istotne np. podczas prezentacji.

Ilość wejść USB jest również ważna. Czasami zdarza się podłączyć drugą klawiaturę, myszką i pendrive lub 2, więc minimum 3 złącza to konieczność. Oczywiście zwróć uwagę, by były w najnowszym standardzie USB 3.0 lub USB 3.1.

Ciekawym pomysłem jest również gniazdo Kensington Lock, które pozwala na zabezpieczenie laptopa specjalną linką.

Dodatkowa funkcjonalność

WiFi
Jedna z najważniejszych rzeczy. Laptopy pod względem łączności są bezkonkurencyjne. Posiadają gniazdo LAN, ale mogą łączyć się z siecią internetową bezprzewodowo. To ogromna zaleta, ale pamiętaj, że każda karta sieciowa ma swój standard prędkości. Obecnie najszybszy to 802.11 AC. Pamiętaj jednak, że szybkość internetu zależy tez od sieci zależy również od sieci i dostawcy usług internetowych, a karta to jedynie zakres możliwości na jakie stać Twojego laptopa.

Bluetooth
Obecnie każdy seryjnie produkowany laptop posiada funkcję łączności przez Bluetooth. To bardzo przydatne kiedy chcemy szybko przesłać zdjęcia z telefonu na laptopa, a nie mamy przy sobie akurat kabla.

Akumulator
To już klasyka. Firmowy wyjazd, trzeba działać z dala od gniazdka, a laptop wytrzymuje tylko 2-3 godziny. Nie dobrze, dlatego szukaj laptopów z mocnymi bateriami. Istnieją modele, które wytrzymują od 7 do nawet 10 godzin, więc wybieraj rozważnie.

Podsumowanie

Laptop do pracy to nie byle jaki wybór. Na rynku jest wiele świetnych laptopów, ale należy wybierać oferty z rozwagą, bo laptop do pracy będzie z nami dzień w dzień, będzie mocno eksploatowany, więc musi gwarantować najwyższą jakość i wiele funkcji, bez których naprawdę ciężko sobie poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *