Jaki laptop na komunie | Jak wybrać najlepszy?

Ostatnimi laty najczęściej kupowanym prezentem na komunię był laptop. Co roku, gdy zbliża się maj rodzice i chrzestni zastanawiając się jaki prezent podarować dla swojego dziecka, często wybierają właśnie laptop. Jednak zanim go kupią, zastanawiają się jaki model wybrać. Każdemu zależy by prezent służył przez lata, a zarazem odpowiadał aktualnym standardom młodzieży. Ważne by laptop służył nie tylko do rozrywki ale i do poszerzania wiedzy dziecka.

Dlatego podpowiadamy czym powinien się charakteryzować odpowiedni laptop na komunie.

Zacznijmy od tego, że nie warto wybierać laptopów „z marketu”. Taki wybór może być całkowicie nietrafiony, ponieważ laptopy z półki sklepowej są w najbardziej podstawowych konfiguracjach, aby mógł kupić go każdy. Natomiast laptop na prezent komunijny powinien być wyjątkowy, przecież to nasze dziecko zweryfikuje jego możliwości.

Warto więc zadać sobie pytanie do czego laptop będzie używany?

Jeżeli urządzenie ma służyć w większym stopniu do gier, to będzie różniło się od innych modeli przede wszystkim kartą graficzną i wyświetlaczem. Natomiast jeśli ma to być laptop do codziennego użytku i nauki, należy skupić się na wydajnym procesorze i szybkim dysku.

Jaki procesor w laptopie na komunie?

To serce każdego laptopa. Odpowiada za wszystkie procesy wykonywane w systemie operacyjnym. Aby laptop działał komfortowo procesor musi być naprawdę dobry. Przede wszystkim ważna jest generacja procesorów, w Intelu obecnie jest to 8-ma generacja, tzw. Coffee Lake, po za tym liczba rdzeni, standardowo są 2, a najlepiej aby były 4, podobnie wątki im więcej tym lepiej. Kluczową sprawą jest też taktowanie tych rdzeni, tj. szybkość pracy procesora, im większe tym lepiej. Wszystkie te parametry są zależne od modelu i serii procesora, a to jaką serie się wybierze zależy od pieniędzy, które możemy wydać.

Jaka karta graficzna w laptopie na komunie?

Jeśli laptop ma służyć przede wszystkim do obsługi gier komputerowych, najlepiej zapomnieć o zintegrowanych układach graficznych, posiadają one zbyt niską moc obliczeniową i wystarczą jedynie do prostych gier w przeglądarce.

W takim przypadku najlepsze będą dedykowane karty graficzne z serii Nvidia GeForce GT lub GTX oraz AMD R5, R7, R9. Następnie trzeba się przede wszystkim skupić na ilości pamięci – im więcej tym lepiej, a także na rodzaju pamięci – najlepiej aby to był GDDR5. Następnie warto zwrócić uwagę na częstotliwość taktowania rdzeni karty graficznej.

Jeżeli jednak urządzenie ma służyć przede wszystkim do codziennych zastosowań, przeglądania Internetu i nauki, lepiej wybierać laptopy z kartą graficzną zintegrowaną z procesorem. Taki układ jest wystarczający i co istotne sporo tańszy.

Jaki wyświetlacz w laptopie na komunie?

Wyświetlacz to kluczowa sprawa, od niego zależy nasz komfort podczas użytkowania laptopa. Wybór zacznij od rozmiaru, tzw. przekątna ekranu może mieć różne wymiary, od 12” do 17” – jednak wielkość to kwestia indywidualna, więc wybór tego parametru pozostawiam Tobie.

Następnie weź pod uwagę technologię wyświetlania obrazu, najlepszy będzie ekran w technologii IPS, która uznawana jest za najlepszą, ponieważ zapewnia doskonale odwzorowane kolory i dużą liczbę szczegółów. Ekran IPS doskonale sprawdzi się też w grach.

Niestety w laptopach częściej możemy spotkać zwykłe matryce TN, które montowane są w tańszych modelach i jakościowo odbiegają od IPS, jednakże do podstawowych czynności w zupełności wystarczą.

Kolejną kwestią jest rozdzielczość, jeśli zależy Ci na jakości wyświetlanego obrazu to celuj w ekran z Full HD (1920×1080 pikseli), jest to wysoka rozdzielczość, dobrze sprawdza się w grach oraz przy oglądaniu filmów. Natomiast do przeglądania Internetu i używania programów biurowych wystarczy zwykły ekran HD.

Ostatnim aspektem jest powłoka nałożona na matrycę, wyróżniamy dwie: błyszczącą i matową. Błyszcząca zapewnia lepiej odwzorowane kolory, ale przy świetle padającym na ekran możemy zobaczyć odbicie swojej twarzy. Matowa natomiast odwrotnie, nie odbija światła od ekranu, obraz jest lepiej widoczny, ale kolory są bardziej stonowane.

Pozostałe podzespoły

Jeśli zastanawiasz się jak duży dysk przyda się w laptopie, to w tym momencie radzimy zwrócić uwagę na inny aspekt. Obecnie wielkość nie ma aż takiego znaczenia, liczy się szybkość. Na rynku dostępne są w coraz lepszych cenach dyski SSD, które są nawet 10-krotnie szybsze od standardowych HDD i znacząco przyspieszają komputer. Różnicę da się zobaczyć gołym okiem, sam system uruchamia się w kilka sekund, a każdy polecenie wykonywane jest w mgnieniu oka. Natomiast jeżeli ważniejsza jest ilość wolnego miejsca to należy wybierać dyski HDD, występują w dużych pojemnościach i są tańsze.

Ważna jest również pamięć operacyjna Ram, która wspiera wielozadaniowość i wpływa na szybkość pracy laptopa. Absolutnym minimum jest wielkość 4GB, natomiast jeśli ma to być laptop do gier, wartość należy zwiększyć do przynajmniej 8GB. Ważne by pamięci były w najnowszym standardzie, czyli DDR4, który charakteryzuje się najwyższymi częstotliwościami 2133MHz oraz 2400MHz.

Dobierz dodatki

Większość laptopów dostępnych na rynku posiada charakterystyczne cechy, jedne bardziej przydatne, drugie zbędne, ale istnieje kilka rzeczy które warto mieć w laptopie. Przed zakupem zwróć uwagę na ilość portów USB, najlepiej gdyby wszystkie były w technologii 3.0, kilkukrotnie szybszej niż 2.0. Drugą rzeczą jest złącze obrazu, dobry laptop musi mieć przynajmniej HDMI, dzięki niemu można przesłać obraz i dźwięk jednym kablem i oglądać film np. na telewizorze. Kolejnym atutem może być napęd DVD, a także w przypadku droższych laptopów podświetlana klawiatura, przydatna przy pracy w ciemności, ale i dobrze wyglądająca.

Zatem jak wybrać laptopa na komunię?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest łatwe, należy przeanalizować jaki budżet mamy do wydania, a następnie do czego laptop będzie dziecku służył. Później należy mądrze dobrać podzespoły, kierując się nabytą wiedzą i ładnie zapakować prezent.

Kilka naszych propozycji:

UltraBook 2w1 Lenovo Yoga 900s Full HD M5-6Y54 8GB 256SSD Win10

Laptop Asus R542 i5-7200U 8GB 1TB Full HD Win10

Laptop Lenovo do Gier Core i5 8GB 1TB GT920MX Win10

Laptop Asus 4 RDZENIE 4GB 500GB Win10

Laptop HP Pentium 8GB 240SSD Win10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *