Laptop do pracy zdalnej w maju 2020 roku.

W 2020 roku spotkało nas nie lada wyzwanie, jakim jest izolacja w domach. Co za tym idzie, dorośli pracują, a ich dzieci uczą się zdalnie – za pomocą internetu. Często okazuje się, że w domu jest tylko jeden laptop, a rodzic nie może opuścić stanowiska pracy. W takiej sytuacji zachodzi pilna potrzeba zakupu nowego laptopa i zazwyczaj kupujemy szybko, bo potrzeba, bo jest tanio, a nie tędy droga. W tym artykule podpowiadamy jakiego laptopa wybrać do pracy zdalnej, pracy z domu, czy do nauki dziecka przez internet.

Cena
Pierwsze co musimy wziąć pod uwagę to kwota jaką możemy wydać na laptopa. Aby wybrać urządzenie o najlepszym stosunku wydajności do ceny, najlepiej szukać laptopa w przedziale od 1800zł – 3000zł. Taki zakres daję nam możliwość szerokiego wyboru laptopów, ale wyłącznie o dobrej wydajności i wyższej. Odrzucamy najsłabsze modele, których konfiguracje nie pozwalają na szybką pracę i komfortowe działanie. A z drugiej strony nie wchodzimy na najwyższą półkę cenową i laptopy gamingowe.

Procesor
Praca zdalna lub domowe nauczanie wymusza na nas parę rzeczy. Przede wszystkim laptop nie może zawieść, musi być dosyć szybki, dlatego (w zależności od kwoty jaką chcesz przeznaczyć) powinieneś wybierać procesor laptopa między Intel Core i3, Intel Core i5 i Intel Core i7 lub AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 5 i AMD Ryzen 7.

Rok produkcji
Następną sprawą jest rok produkcji. Wybierajmy wyłącznie laptopy z 2020 lub 2019 roku i oczywiście opisywane jako nowe. Obecnie w internecie jest co raz więcej sprzedawców, którzy wciskają klientom komputery używane lub po zwrotach, lub w nieoryginalnych kartonach, a mówią że są nowe co prawdą nie jest. Nie daj się nabrać!

Pamięć operacyjna RAM
Idziemy dalej, laptop powinien mieć minimum 8GB pamięci operacyjnej RAM, w standardzie DDR4, czyli obecnie najnowszym. Taka ilość to nie przesada, 8GB to absolutne minimum, szczególnie w czasach kiedy wykonujemy wiele rzeczy jednocześnie.

Dysk twardy
Dysk twardy to kwestia już bardziej osobista. Niektórzy chcą by miał dużą pojemność, inni by był szybki. Złotego środka nie ma, bo wszystko rozbija się o pieniądze. Jeśli naprawdę potrzebujesz dużo wolnej przestrzeni, a budżet jest ograniczony, wybierz dysk HDD o pojemności 500GB lub 1TB (1000GB). Natomiast my polecamy absolutnie wybór dysków SSD, różnica jaką potrafią zrobić jest widoczna gołym okiem i gwarantuję, że jak raz spotkasz się z dyskiem SSD, nie wrócisz już do zwykłych dysków talerzowych. Dla jasności dodam że dysk HDD 1TB kosztuje mniej więcej tyle samo co SSD 256GB. Zatem wybieraj mądrze, a jeśli pieniądze pozwalają, wybieraj super szybkie dyski flash, czyli SSD.

Karta graficzna
W 2020 roku procesory posiadają dosyć wydajne zintegrowane układy graficzne jak Intel HD Graphics i AMD Radeon Vega. Do użytku domowego i serfowania po internecie, a nawet grania w proste gry przeglądarkowe, taka karta w zupełności wystarczy. Natomiast jeśli pracujesz, lecz nie jest to praca grafika lub inżyniera, który projektuje w zaawansowanych programach, to również zintegrowany układ grafiki wystarczy.

Ekran
Wybór ekranu to również gusta i guściki, chociaż jest dosyć wąski. Musisz zdecydować najpierw o przekątnej, najczęściej stosowaną jest 15.6″, i do optymalnego korzystania polecamy minimum taką wielkość. Natomiast jeśli laptop ma być bardziej mobilny, chcesz z nim podróżować to możesz rozważyć laptopy o przekątnej 14″ lub 13.3″. W drugą stronę, jeśli laptop będzie do użytku domowego, a nie posiadasz w domu monitora, polecamy szukać notebooków o przekątnej 17.3″. Taki wybór zapewni komfort widzenia, szczególnie gdy dziecko musi uczyć się zdalnie.

Następną rzeczą jest powłoka matrycy, wyróżniamy dwie podstawowe: matowa i błyszcząca. Błyszcząca to lepsze kolory ale więcej odbitego światła od ekranu. Matowa natomiast, uwielbiana w laptopach do pracy, słabsze odwzorowanie kolorów, ale dużo lepsza widoczność. Wybór jest subiektywny. Później powinniśmy zdecydować, którą rozdzielczość wybrać. Czy HD Ready – 1366×768, czy Full HD – 1920×1080. Oczywiście Full HD, tak naprawdę to powinien być już standard, a w cenie pomiędzy 1800-3000zł laptop po prostu musi mieć Full HD.

Gniazda i złącza
Laptop, który ma oferować jak największą funkcjonalność, powinien posiadać minimum 3 wejścia USB, w tym jedno USB typu C, musi mieć HDMI, do przesyłania obrazu wraz z dźwiękiem, port LAN, w razie gdyby zawiódł router, a nie chcielibyśmy aby połączenie dziecka z nauczycielem, zostało przerwane. Potrzebne jest również wejście na słuchawki, opcją jest czytnik kart pamięci i napę DVD, który jest obecnie bardzo rzadko spotykany w laptopach.

Podsumowanie
Przed zakupem musisz wiedzieć do czego laptop będzie służył oraz kto najczęściej będzie z niego korzystać. Następnie określ budżet jaki możesz wydać, ponieważ czasami warto dopłacić kilkaset złotych, a dostać zupełnie inny, lepszy model. Później szukaj konfiguracji laptopa, według filtrów procesora, dysku, pamięci ram, ekranu, rozdzielczości itd. Nasze wskazówki powinny Ci pomóc wybrać odpowiedni laptop, aby nie kupić kota w worku, i być szczęśliwym po zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *