Lenovo IdeaPad S145, czy warto kupić? – recenzja

Szukając fajnego i taniego laptopa w internecie, trafiasz na Lenovo IdeaPad S145. Przeglądasz ofertę, patrzysz na specyfikację laptopa – podoba Ci się, ale sprawdzasz jeszcze co to za model laptopa – czy ma napęd, USB 3.0, wejście LAN itp. Komputery nie są Twoim konikiem, więc nie wiesz czy ten model spełni Twoje oczekiwania, czy zdjęcia widoczne na stronie dobrze odzwierciedlają jego realny wygląd. I tutaj przychodzimy z pomocą, przygotowaliśmy recenzję modelu Lenovo IdeaPad S145, obecnie jednego z najpopularniejszych laptopów na rynku.

Co to za seria, co to za model?
Producent, czyli Lenovo przedstawia ten model jako: „Elegancki i lekki IdeaPad S145 z szybkim procesorem został skonstruowany z myślą o długim i wydajnym działaniu. Ten wytrzymały, 15,6-calowy laptop świetnie się nadaje do codziennej pracy w drodze i wyróżnia jakością dźwięku oraz opcjami szybkiej i bezpiecznej pamięci masowej.”

Pierwsze wrażenia
Musimy przyznać, że S145 to laptop konsumencki, nie posiadający wielu bajerów, co za tym idzie jest dość tani. Oczywiście to zależy od konfiguracji, im lepsze podzespoły w środku tym cena będzie większa, ale reasumując jest to niska półka cenowa. A jak jest z jakością? Na pierwszy rzut oka laptop wygląda naprawdę dobrze, prezentuje się elegancko, chociaż jest wykonany z plastiku. Brak tutaj elementów aluminiowych, ale obudowa nadrabia wykonaniem i kształtem, dodaje stylu.

Cechy charakterystyczne
Laptop posiada standardową przekątną ekranu 15.6″, ale ramki otaczające ekran zostały zmniejszone, do bardzo smukłych, przez co cały laptop ma około 36cm szerokości zamiast 38cm oraz 25cm głębokości zamiast 26cm. Po za bardziej stylowym wyglądem ma to inne następstwa. Waga laptopa wynosi 1.85kg, zamiast ponad 2kg, dzięki czemu z łatwością spakujemy takiego laptopa do plecaka czy nawet damskiej torebki i nie będzie on dużym balastem w podróży, jednocześnie ciesząc się w pełni komfortowym 15.6″ ekranem.

 

 

Gniazda i złącza
Występują po obu stronach laptopa. Na lewym boku umiejscowione zostały 3 gniazda USB: 2x USB wersji 3.1, 1x USB wersji 2.0, złącze HDMI do przesyłu obrazu i dźwięku oraz gniazdo zasilania. Z prawej strony z kolei umieszczono rzadziej używany czytnik kart pamięci SD oraz wejście słuchawki/mikrofon. Co istotne, ten model nie posiada napędu DVD, od którego odchodzi większość producentów na czele z: Asus, Dell, HP czy wspomnianym Lenovo. Ważną zmianą jest również brak gniazda LAN, co znaczy tyle, że z internetem połączymy się wyłącznie poprzez WiFi.

Rozdzielczość
W tym modelu występują 2 różne formaty: HD Ready (1366×768) i Full HD (1920×1080). To jaka rozdzielczość jest w laptopie, zależy od dokładnego modelu, którym jest kod producenta jak np.: 81UT005PEU, czy 81UT0093PB.

Bateria
W tym aspekcie można się spierać, ponieważ zazwyczaj podawany czas pracy laptopa na baterii, nijak się ma do rzeczywistego użytkowania. S145 według specyfikacji posiada akumulator litowo-jonowy, 2 komorowy o pojemności 35Wh, co jak podaje Lenovo wystarcza na 4.5 godziny użytkowania bez potrzeby ładowania. Ale! Wynik ten pochodzi z testów przeprowadzonych przez producenta, tylko że wynik jest uzyskiwany przy najmniejszym możliwym zapotrzebowaniu na energie, czyli przy prawie maksymalnie wygaszonym ekranie, z powyłączanymi programami i często w stanie bez ruchu. A to nie są normalne warunki użytkowania komputera. Dlatego warto wiedzieć jaką pojemność ma laptop, ale brać poprawkę na to ile wytrzyma na naładowanej baterii. Po za tym im mocniejsze podzespoły w środki, tym zużycie energii jest większe i bateria szybciej się rozładuje.

Audio
IdeaPad S145 zapełnia zupełnie podstawowy dźwięk. Nie gwarantujący nam emocji, ale też nie słaby. Dźwięk obsługiwany jest przez technologię Dolby Home™ i co na plus, laptop ma 2 głośniki o mocy 1.5W każdy, dzięki czemu zapewnia dźwięk stereo a nie mono z jednej strony.

Podsumowanie
Zbierając to wszystko w całość, mogę stwierdzić że Lenovo IdeaPad S145 to naprawdę ładny i elegancki notebook, z fajnymi smukłymi ramkami. Chociaż został zrobiony ze standardowego plastiku to całościowo wygląda stylowo i można go spokojnie zabrać ze sobą w podróż. Minusem jest brak gniazda LAN i napędu DVD, ale w tych czasach chcemy wszystko robić bezprzewodowo, więc brak możliwości podpięcia kabla LAN nie będzie wielkim problemem, a jeśli chodzi o napęd DVD, to zawsze można kupić zewnętrzy podpinany na USB. Co ciekawe laptop występuje w kilku kolorach: granite black glossy, granite black texture i platinum grey glossy, czyli w dwóch odcieniach czerni i jednym jasnym szarym. Jeśli wybierzemy ten model w dobrej sprzętowo konfiguracji, to jestem pewny, że nie zapłacimy dużo i będziemy mieli ładny, wydajny laptop.

Przykładowe konfiguracje tego modelu:

1. https://www.ogit.pl/lenovo-ideapad-s145-ryzen-3-3200u-8gb-.html

2. https://www.ogit.pl/lenovo-ideapad-s145-ryzen-5-3500u-8gb-.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *