Lenovo Z51 – doskonały do multimedialnej rozrywki!

2 Lenovo Z51 to seria bardzo podobna do poprzedniej serii Z50, ale wyraźnie ulepszona pod kątem jakości. Zmieniono kartę graficzną, matrycę, głośniki i dodano wiele nowych szczegółów (dokładny opis poniżej). Jest to seria laptopów klasy średniej, ale powstała dla ludzi, którzy używają mocniejszych kart graficznych na co dzień.

 

1. Wygląd, obudowa i złącza

Chociaż pokrywa laptopa z zewnątrz nie jest metalowa i może wydawać się niezbyt mocna to jest to tworzywo wysokiej jakości, które jest jak najbardziej solidne i odporne na ugięcia. Po otwarciu pokrywy, widzimy panel główny, i ten jest już wykonany z aluminium, dzięki czemu laptop jest bardziej wytrzymały i wygląda naprawdę ładnie.

Panel dotykowy tzw. touchpad został wykonany bardzo precyzyjnie i odpowiednio wpasowany pod klawiaturą, by wygodnie na nim pisać.

Laptop mierzy 2.46 cm wysokości i waży jedyne 2.3 kg, właśnie dzięki aluminiowej konstrukcji.

Złącza są rozmieszczone po obu stronach laptopa. Z lewej znajduje się gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, LAN, HDMI i dwa USB 3.0. Z prawej strony znajdziemy gniazdo audio, USB 2.0, czytnik kart pamięci, napęd optyczny (DVD) i gniazdo blokady Kensingtona. Z przodu znajdują się, także kontrolki stanu urządzenia.

 

 

 

1

2. Osprzęt

Lenovo Z51 są wyposażone w dyski hybrydowe SSHD, które są połączeniem wydajności dysków HDD z szybkością dysków SSD, dzięki czemu laptop ma dużo pamięci i jednocześnie działa naprawdę szybko.

Jeśli chodzi o procesory, to Z51 występuje z kilkoma modelami, Intela: Core i3, Core i5 oraz Core i7.

Laptop posiada dwa banki pamięci, przez co może pomieścić do 16GB pamięci operacyjnej RAM DDR3L.

Laptopy z tej serii pracują głównie na bardzo mocnych kartach graficznych z firmy AMD, Radeon R7 i R9 z 2GB i 4 GB własnej pamięci. Posiadają one ogromną wydajność, która jest tak potrzebna w grach i zaawansowanych programach graficznych.

W laptopie została użyta klawiatura AccuType. Jest to klawiatura, która posiada klawisze wyspowe oraz specjalny blok numeryczny ułatwiający wpisywanie długich ciągów cyfr. W dodatku laptop jest wyposażony w napęd optyczny DVD oraz wbudowaną kamerkę internetową w rozdzielczości HD 720p i mikrofon. Od teraz prowadzenie wideo rozmów będzie łatwe i przyjemne.

 

 

 

4

3. Jakość i wydajność

Procesory Intel Core i3, Core i5 i Core i7 to procesory o dużej mocy, oczywiście im wyższa seria tym wydajność proporcjonalnie wzrasta. Procesory Core i7 są na tyle mocne, że poradzą sobie z bardziej wymagającymi grami i z trudnymi programami.

W Lenovo Z51 występują tylko dwa rodzaje kart graficznych z firmy AMD i są to wyżej wspomniane Radeon R7 i Radeon R9. Radeon R7 to karta dająca tyle wydajności, że starczy na większość gier. Jeśli ktoś nie chce się zastanawiać czy jego ulubiona, najnowsza gra będzie działać, to powinien sięgnąć po Radeona R9. Posiada on wystarczającą moc by gra chodziła płynnie i na wysokich detalach.

Obecnym standardem pamięci RAM jest 8 GB. Jest to ilość wystarczająca w zupełności dla przeciętnego użytkownika. Jednak ktoś może mieć większe wymagania, dlatego istnieje możliwość powiększenia pamięci RAM-u w tym laptopie do 12GB lub maksymalnie 16GB.

Lenovo wyposażyło tą serię laptopów w dyski hybrydowe SSHD, które są szybkie i wydajne, ale istnieje możliwość wymiany nawet takiego dysku na jeszcze szybszy dysk SSD, obecnie najlepszy na rynku.

 

 

 

5

4. Ekran i obraz

Wyświetlacz laptopa ma przekątną 15.6 cala, najczęściej wybieraną w laptopach. Wykorzystuje matrycę Full HD w rozdzielczości 1920 x 1080. Matryca jest półmatowa, dzięki czemu można używać laptopa na poza domem, bo ekran nie odbija tak mocno światła i nas nie razi. Ten ekran zapewnia bardzo dobrą jakość i ostrość obrazu, co można zauważyć przy oglądaniu filmów i graniu w gry.

 

 

 

 

 

 

7

5. Dźwięk

W laptopie występują najwyższej jakości głośniki zaprojektowane przez firmę JBL® zapewniające żywe i czyste doświadczenia dźwiękowe. Głośniki są wspierane przez technologię Dolby® Advanced Audio™, która zapewnia dynamiczny i przestrzenny dźwięk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

6 Wpływ na otoczenie

-hałas
Laptop gdy jest w stanie spoczynku nawet nie włącza wentylatora! Gdy zaczniemy go stopniowo obciążać zadaniami, wentylator szybko się uruchamia, ale szum nie jest słyszalny. Przy pełnym obciążeniu laptopa, szum jest delikatnie słyszalny, ale nie jest uciążliwy.

-ciepło
W teście przy pełnym obciążeniu laptop nie nagrzewa się mocno. W najgorętszym miejscu temperatura wyniosła około 44 stopni. To miejsce to wylot powietrza, czyli miejsce, które zazwyczaj jest najcieplejsze. Co znaczy, że trzymając ręce na laptopie, nawet przy pełnym obciążeniu temperatura nie będzie nam przeszkadzać.

 

 

 

3

7. Bateria

Akumulator przy zwykłym obciążeniu jest w stanie wytrzymać średnio 5 godzin bez potrzeby ładowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

8. Podsumowanie

Co prawda jest to laptop klasy średniej, ale dzięki temu nie jest tak drogi jak konkurencyjne laptopy o tych parametrach. Został wykonany wzorowo, wygląda profesjonalnie i po prostu ładnie, a zarazem jest solidny i lekki dzięki użytemu aluminium. Ekran to matryca Full HD, która daje wysoką jakość wyświetlanego obrazu. Osiągi laptop ma niezłe, ponieważ działa tylko na mocnych procesorach Intela, Core i3, i5 i i7. Tak samo z grafiką. Firma AMD dostarcza dla tej serii Radeona R7 i R9, których wydajność sprosta większości gier, co czyni z tego laptopa, bardzo mocnego konkurenta dla o wiele droższych, a niekoniecznie lepszych laptopów Gamerskich konkurencji.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *