Matowa, czy błyszcząca, jaką matrycę wybrać?

Na pytanie, która matryca jest lepsza nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno błyszcząca jak i matowa matryca mają swoje zalety i wady, ale to którą wybrać zależy od preferencji użytkownika oraz tego gdzie i jak będzie używał laptopa.

Matowa matryca
Ekran takiej matrycy składa się ze specjalnej powłoki, która chroni przed odbijaniem promieni słonecznych. Dzięki temu korzystając z laptopa w słoneczny dzień, użytkownik nie jest narażony na nadmierne oświetlenie i może pracować bez przeszkód.

Z tego powodu takie matryce montowane są zazwyczaj w droższych laptopach biznesowych, choć coraz częściej producenci montują je w tanich laptopach, dostępnych dla zwykłego Kowalskiego. Zatem laptopy z matową matrycą powinny wybierać osoby, które dużo podróżują i pracują w biurze, gdzie mogą być narażone na różnorodne oświetlenie. Taka matryca sprawia, że komfort pracy niezależnie od otoczenia będzie na wysokim poziomie.

Istnieje również pogląd, że matowa matryca mniej męczy oczy, dlatego często osobom pracującym bardzo dużo poleca się te matryce.

Błyszcząca matryca

Najczęściej spotykany w laptopach rodzaj matrycy, ze względu na niższą cenę produkcji. Błyszcząca matryca posiada jedną kluczową wadę, a mianowicie, mocno odbijają się od niej promienie słoneczne, dlatego nie jest dedykowana dla osób przebywających poza zamkniętymi pomieszczeniami. Natomiast posiada również szereg zalet jak np to, że kolory wyświetlanego obrazu są soczyste i bardziej żywe. Jeśli używasz laptopa głównie w domu to jest to idealna opcja, a oglądane filmy i zdjęcia będą doskonale wyglądać na ekranie.

Jeśli pracujesz profesjonalnie przy obróbce zdjęć lub filmów nie powinieneś wybierać jednak matrycy błyszczącej, gdyż może ona mieć zwiększony kontrast, co nie przełoży się na lepsze odwzorowanie kolorów.

Inne rodzaje
W internecie można natknąć się również na inne określenia matryc, takie jak: półmatowa, antyodblaskowa, antyrefleksyjna. Każdą z nich możemy utożsamiać z matrycą matową, ponieważ pomimo odmiennej technologii założenie mają to samo, zabezpieczyć ekran przez odbiciem promieni słonecznych. Po prostu jedne mogą robić to mocniej, a inne trochę słabiej.

Zobacz nasze oferty laptopów z błyszczącą matrycą

Zobacz nasze oferty z matową matrycą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *